Anasayfam Yap | Favorilere Ekle | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

 

 

TOPLUMUN AHLAK DEĞERLERİNE ZARARLI BİR TV DİZİSİ

Bir kaç sezondur bazı TV kanallarında, 'Doğada hayatta kalmak' anlamına gelen bir İngilizce sözlük ile tanınan bir dizi gösteriliyor.
Oldukça popüler olduğu anlaşılan bu dizi, ne yazık ki topluma iyi bir mesaj, artı bir katkıda bulunmak bir yana, aksine onu izleyen gençlere ve özellikle çocuklara kötü örnek olacak ögeler içeriyor.

Yarışmanın formatı şöyle: cennet gibi bir tropikal adaya götürülmüş yarışmacılar, kısıtlı gıda kaynağı ile adada yaşam savaşı verirken, bir yandan da kendi aralarında yarışıyorlar. Format gereği, rekabet olsun diye, iki takım oluşturulmuş ve bu iki takım biteviye çocuksu fiziksel üstünlük gerektiren oyunlarda çekişiyorlar.
Neredeyse o kanalın akşam kuşağının tamamı boyunca süren programda, yarışmacılar önce gıda ödüllü yarışma için, sonra da eleme amaçlı yarışlarda kendilerini gladyatörler gibi neredeyse ölümüne parçalıyorlar.
Yani dizinin adına bakıp, doğa savaşı, doğada hayatta kalma becerileri bekleyenler yanılır, doğa ile ilgili hiç bir aktiviteleri yok.
Gerçekte doğa ile savaşıp yiyeceklerini doğadan çıkarmalarını beklersiniz ama nedense yarışmacıların bu yönde hiç bir yeteneği, isteği, çabası yok.
Sadece kolay toplanan hindistan cevizlerini toplayıp, onun etli kısmını yiyerek beslenmeye çalışıyor ve sürekli açlıktan şikayet ederek sızlanıyorlar. Öyle zıpkınla suya dalıp veya oltayla balık avı yapan pek yok. Seyrek olarak denediklerinde bir iki küçük balık tutuyorlar ama o kadar, planlı ve ısrarlı avlanmak yok. Gelgitte sular çekildiğinde deniz kabuklularını, yengeçleri toplamak kimsenin aklına gelmiyor. Veya ormana girip, yaban meyvaları ile gıda çeşitliliği sağlamıyorlar.
Bütün işleri gizli gizli birbirlerini çekiştirmek, tuzak kurmak, kimin eleneceği konusunda kulis yapmak!

Zaten bu dizinin formatı, çekişmeye ve kavga izlettirmeye yönelik! Çünkü ne yazık ki popüler toplum, kavga seyretmeye bayılıyor. Büyük olasılıkla normal bırakılsalar birbirine o ölçüde kaba ve saygısız davranmayacak olan yarışmacılar, senaryo öyle olduğundan olacak, birbirlerine kötü davranıyorlar, birbirlerinin kuyusunu kazıp kötü sözler söylüyorlar. Hele bir de kaybeden tarafın kabadayı tavırlı kötü adamı var ki, sevmediklerine küfür ve hakaret içeren sözler söylüyor! 'Çakal' ve 'it' gibi sözleri, sansürlenmeden ekranlardan insanlara ulaşıyor. (Nedense, bir sürü sanatsal esere sansür koyan RTÜK, bunları işitmiyor!)

Sonuç olarak bu senaryolar, bu kavgalı format çocuklarımızın ahlaki sağlığı açısından sakıncalıdır. Bu diziyi izleyen küçük çocukların insanların birbirine kötü davranmasının, onca hırslı olmanın normal olduğunu sanması riski var. Küçük dimağlarda onca hırs ve itiş kakışın kötü izlerinin kalması doğru değildir.
Dizi bu haliyle toplumun iyicil ahlaki değerlerine zarar vermektedir.
Ne olur çocuklarınıza izlettirmeyiniz ve neden izlettirmediğinizi de onlara izah ediniz!

Keşke yardımlaşma, ekip çalışması, özveri, doğa sevgisi, doğayla barışık olup ondan fayda sağlamanın yolları gibi iyi unsurlar içeren bir yarışma olsa da insanlar onu izlese!


Cengiz ÖZDER
21.04.2014

Facebook ta paylaş


Yazarın Tüm Yazıları...  -   Yazar'a mesaj yaz  -   Yorum Yaz 

 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2015 SanatsalHaber.com.