Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

EL YAZMASI ESERLER DİJİTAL ORTAMDA

Edirne'de Selimiye Yazma Eserler Kütüphanesi'ndeki el yazması 3 bin 384 kitap, dijital ortama aktarıldı.
Edirne'de Selimiye Yazma Eserler Kütüphanesi'nde bulunan yaklaşık bin yıllık el yazması 3 bin 384 kitap, dijital ortama aktarıldı.

İl Halk Kütüphanesi Müdür Yardımcısı Musa Öncel, yaptığı açıklamada, Selimiye Camisi'ndeki Selimiye Yazma Eserler Kütüphanesi'nde bulunan el yazması kitapların, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla dijital ortama aktarılması çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Türkiye'de 14 adet kişiye ait, 27 adet de İl Halk Kütüphanelerine bağlı olmak üzere toplam 41 adet yazma eserler kütüphanesi bulunduğunu ifade eden Öncel, en fazla el yazması kitabın ise 85 bin eserle İstanbul'da bulunduğunu bildirdi.

Dijital ortama aktarma çalışmalarına ilk olarak 2002 yılında Süleymaniye ile Konya Yazma Eserler Kütüphanesi'nde başladığını kaydeden Öncel, Selimiye Yazma Eserler Kütüphanesi'nde 5 bin 118 basma ve 3 bin 384 de el yazması eser bulunduğunu ifade etti. Öncel, başlattıkları çalışma kapsamında, el yazması eserlerin 491 bin 700 poz çekilerek, 442 CD'ye kaydedildiğini belirtti.

Basma eserlerden de 2 bin 610'unun dijital ortama aktarıldığını, 2 bin 508 eserle ilgili çalışmanın da halen sürdüğünü bildiren Öncel, "Yazma eserlerin dijital ortama aktarılmasıyla artık araştırmacılar istedikleri bilgilere daha kolay ve hızlı ulaşabiliyorlar" dedi.


Sanatsal Haber  2.03.2009

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.