Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

KOPYA ESERLER ASILLARINI ARATMAYACAK

Dünyaca ünlü tarihi eserlerin asıllarını olmasa da bire bir kopyalarını görme imkanı sağlayacak olan Türkiye'nin ilk mulaj müzesi Muğla'da kuruluyor.
Dünyaca ünlü tarihi eserlerin asıllarını olmasa da bire bir kopyalarını görmek mümkün olacak. Muğla Üniversitesi Türkiye'nin ilk mulaj müzesini kuruyor.

Mulaj, bir nesnenin bal mumu, alçı ya da silikon ile kalıbının alınması anlamına geliyor. Muğla Üniversitesi de bu yöntemle yapılan eserlere ev sahipliği yapacak.
Yapımı süren mulaj müzesinde sergilenecek eserlerin bir kısmı daha şimdiden gelmeye başladı.

Müzeye ilişkin bilgi veren Muğla Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, "Ben mulaj müzelerinin Türkiye için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bizden yurtdışına çok zaman önce kaçırılmış ya da yasal yollarla Osmanlı padişahlarının fermanlarıyla yurtdışına götürülmüş heykeller var. Bu heykelleri ne yazık ki getirmek imkansız. Ama bu heykellerin kopyalarını getirebiliriz" diye konuştu.
Türkiye'de bir ilk olacak müzede farklı medeniyetlere ait heykeller yer alacak. Bir heykelin maliyetinin ise ortalama bin avro olduğu ifade ediliyor.

Prof. Dr. Adnan Diler, "Yani burada heykelin en eski örnekleri Mısır heykellerinden başlayacak, klasik çağ, Helenistik çağ, Roma, Bizans ve bizim yakın zamanımıza kadar gelen heykeller ve kabartmalar bizim müzemizde olacak" dedi.

Müzenin iki yıl içinde tamamlanması bekleniyor.


Sanatsal Haber  28.02.2009

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.