Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

ZEUS TAPINAĞI RESTORE EDİLECEK

Muğla'nın Milas ilçesinde yer alan Zeus Tapınağı restore ediliyor.

Euromos Antik Kenti'nde yer alan, 1800 yıllık antik Zeus Tapınağı’nı tekrar eski ihtişamına kavuşturmak için öncelikle yerdeki blokların kaldırılarak ciddi bir restorasyon çalışmasına başlanması hedefleniyor.

Milas ilçesindeki Selimiye Mahallesi sınırları içinde yer alan ve MÖ 2’nci yüzyılda inşa edilen, Zeus Lepsynos Tapınağı’nın da bulunduğu Euromos Antik Kenti’nde kazı çalışmaları sürdürülürken, Zeus Lepsynos Tapınağı’nın ayağa kaldırılması için belgeleme faaliyeti de yapılıyor. Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Euromos Antik Kenti Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl, yaptığı açıklamada, antik kentteki kazıların 36 yıl aradan sonra 5 yıl önce başladığını, yürütülen çalışmalarda kalıntıları gün ışığına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Kızıl, antik kentte son yıllarda temizlik, sondaj, jeofizik, harita, menfez ve kazı çalışmalarının tapınak, agora, tiyatro, nekropol, hamam ile surlarda yürütüldüğünü ifade etti. Tapınakla ilgili önemli projeleri hayata geçirmeyi düşündüklerini belirten Kızıl, tapınakta pek çok mimari kalıntının halen yerinde durduğunu vurguladı.

Zeus Tapınağı’nın Anadolu’nun en iyi korunan tapınaklarından biri olduğunu söyleyen Dr. Kızıl, “Tapınaktaki 17 sütundan 16’sı üst kirişleriyle hala ayakta. Tapınağın mimari elemanlarını belgelemeye yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.


SH  1.09.2016

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.