Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

MYRA KAZILARINDA ŞAŞIRTAN FRESKO

Freskoda Hz. İsa, Hz. Meryem ve Hz. Yahya'nın Deesis-Yakarış sahnesi betimleniyor. Freskonun özgün yanı ellerinde tuttukları yazı parşömenleri.

Antalya’nın Demre ilçesindeki Myra-Andriake kazılarında çok iyi korunmuş halde bulunan kilisenin duvarında yer alan fresko büyük ilgi gördü.

Myra antik kentinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Akdeniz Üniversitesi işbirliği ile yapılan kazılar, Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik başkanlığında sürdürülüyor.

Myra-Andriake kazılarının Bizans dönemi sorumlusu Prof. Dr. Engin Akyürek ile Dr. Özgü Çömezoğlu ve kazı ekibi tarafından üzerinde çalışılan 12. Yüzyıl freskosunda Hz. İsa, Hz. Meryem ve Hz. Yahya’nın Deesis-Yakarış sahnesinin betimlendiği bildirildi.

Kazı ekibi tarafından, renklerinin canlılığı dolayısıyla ’’adeta renkli bir fotoğraf gibi’’ diye nitelenen freskonun özgün yanının Hz. Meryem ve Hz. Yahya’nın ellerinde tuttukları yazı parşömenleri olduğu kaydedildi.

İncil’den bölümler içeren 17 satırlık metinlerin kırmızı ve siyah boyayla beyaz zemine yazıldığı freskoda, Hz. Yahya’nın elindeki metinde ’’Tanrı’nın kuzusu (Hz. İsa) tüm insanların günahlarını almak üzere geliyor’’ ifadesinin yer aldığı bildirildi.

Kazı Ekibi Başkanı Çevik, ’’Anadolu’nun Pompeisi’’ olarak adlandırılan Myra antik kentinin içini göstermeye başladığını belirterek şöyle konuştu:
’’Kazılarda elde edilen ilk bulgular, Demre’nin altında yatan büyük metropolden kalan bilgilere ilişkin önemli korunmuşluk haberleri vermektedir. 900 yaşındaki fresko, resimleme niteliği, korunmuşluk ve ikonografi açısından Demre tarih ve kültüründe bir basamağın daha aydınlatılmasında büyük katkısı olmuştur. Daha şimdiden turistlerin ilgisini çeken bu yeni kilise Demre turizmine de yeni bir katkılar verecektir.’’


AA  5.08.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.