Anasayfam Yap | Favorilere Ekle | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

 

 

İSTANBUL’DA YENİ SERGİLER

İSTANBUL MODERN.

Salıpazarı, 4. Antrepodaki bu müze, İstanbullular ve tüm ülkenin kültür ve sanat hayatına katkıda bulunan sergilerine devam ediyor.

16 Şubat-6 Mayıs 2012 tarihleri arasında açık olacak olan ilk sergi,’ La La La İnsan Adımları’ adını taşıyor. Bu tuhaf adı bir oyundan almış. Teması; tarih içinde ve günümüzde insan karşılaşmalarını, insan ilişkileri. Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 400’üncü yılının hatırlanması paralelinde Hollanda Boijmans Van Beuningen müzesi işbirliğinde düzenlenmiş. O müzeden Sjarel Ex küratörlüğünde hazırlanan sergi; 28 sanatçının resim, fotoğraf, video ve yerleştirmelerinden oluşan çağdaş, comtemporary eserlerden oluşmuş. Ama içlerinde klasik dönemden örneğin 1520 tarihli Joachim Patini’nin ‘Sodom ve Gomora’nın yok edilişi’ gibi yağlıboya tablosu yanında, Pieter C.Van Aelst’in 1553 tarihli ‘Türklerin Gelenekleri ve Yaşayışları’ isimli ve o dönem insanlarımızı huzurlu, sakin, dengeli ve mutlu insanlar olarak yansıtan eseri dikkat çekiyor. Buna tezat, bizim için tartışmalı eserler de var. 1500 li yıllarda 1.Viyana kuşatmasından sonra Türkleri ve o dönem Avusturyalıları çizmiş olan üç Nürnberg’li gravürcünün resimlerindeki Türkler, çocukları kazığa geçiren canavarlar olarak betimlenmiş. Bunları görünce, şimdi Avrupa’lının bize karşı haksız önyargılarının nedeninin o eski karanlık dönemin ürkütücü korkularından kaynaklandığını daha iyi anlayabiliyoruz!

16 Şubat-3 Haziran 2012 tarihleri arasında açık olan ikinci sergi ise ‘Dünden Sonra’ fotoğraf sergisi. Müzenin fotoğraf koleksiyonunda olan 53 sanatçıdan 176 yapıttan oluşmuş bir seçki. 19. Yüzyıldan kalma o döneme ait ilk fotoğraflar yanında, günümüze kadar uzanan bir süreçte fotoğrafın teknik ve kavramsal gelişimini ve o dönemlerin Türkiyesini izliyoruz. Cumhuriyetin ilk yıllarını fotoğraflayan Othmar Pfercy eserlerine dikkat!

Müzenin sürekli sergisi olan ‘Yeni Yapıtlar,Yeni Ufuklar’ ise giriş katında. Dönemsel sergi için her geldiğimizde gezmeden edemediğimiz bölüm. Bu koleksiyonda Türk çağdaş sanatının en güzel örnekleri yanında, klasik resimlerin de en güzel örnekleri sergileniyor. Sanat çevresinden olmayan ziyaretçiler, modern ve çağdaş sanatın hiç de öyle ürkülecek ve anlaşılmaz bir sanat olmadığını anlıyor.

Yine de ben bu müzeyi ve sergileri gezecek olanlara; daha geniş zaman ayırıp, sergileri dolaşmaya başlamadan önce müze kütüphanesinde her bir serginin ve eserlerin öyküsünü okumalarını öneririm.

Son olarak İstanbul Modern, Perşembe günleri kapılarını ziyaretçilerine ücretsiz olarak açma bonkörlüğünü göstererek, kültür ve sanatın kitlelere yayılmasını, müzeden öğrenci ve emeklilerin de faydalanmasını sağlıyor. Umarım diğer müzelere de örnek olsun.


Cengiz ÖZDER
18.02.2012

Facebook ta paylaş


Yazarın Tüm Yazıları...  -   Yazar'a mesaj yaz  -   Yorum Yaz  

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2015 SanatsalHaber.com.