Anasayfam Yap | Favorilere Ekle | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

 

 

KADIKÖY’DE CAZ VAR

Kadıköy’de son zamanlarda gençlerin ve ruhu genç olanların rağbet ettiği bir gelişim yaşanıyor. Kadıköy’ün Haydarpaşa tarafındaki Yel Değirmeni, son zamanlarda ciddi bir kültürel değişim geçirdi ve belli tarzı olan müzikleri sevenlerin toplanma alanı oldu. Önce eski Rosario Kilisesi restore edilerek bir sanat kültür mekanı haline getirildi. Takiben çevre sokaklarda gurme işi kahve yapan mekanlar açıldı. Bu mekanlarda önceleri lounge müzik çalınırken, sonradan beğeni ve talep doğrultusunda nu jazz, softjazz gibi müzikler dinlenirken, şimdileri basbayağı caz çalmaya başladı. Bazı kafeler çevrilerek yarı kafe yarı kulüp şekline dönüştü. Bu kulüplerde caz sanatçıları, dinleyici ile buluşur oldu. Gerçi sadece caz değil, alternatif müzik, rock müzik hatta stand-up gösterileri de oluyor bu kafelerde. Ama bu sorun değildir, zaten mavi nota sevenler değişik tarzlara da açıktırlar.

Bu trendin motoru Yel değirmeni Sanat Merkezi. Klasik müzik ve caz konserlerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca müzik seminerleri düzenliyor. Kiliseler akustik olarak konser için en uygun mekanlar. Tek kusuru sahnenin salonla aynı düz planda olması. Arka sıralar sahneyi ve sanatçıyı görmekte zorlanıyor. Tamam mekanın bütünlüğünü bozmayın ama en azından konser sırasında sahne portatif ahşap bir çalışma ile bir yarım metre yükseltilseymiş!
Kasım ayı programlarından bazı örnekler vereyim: 2 Kasım’da Ayşe Tütüncü üçlüsü çalmış. 9 Kasım Lara Di Lara sahne almış. 16 Kasım Murat Köseler flamenko-caz, 23 Kasım’da Önder Focan çalmış. 30 Kasım 2018 tarihinde ise,Uninvited Jazz Band, çarliston dönemi müzikleri yapacak.Klasik müzik türünde: Koro, piyano resitalleri, Keman resitalleri, oda müziği konserleri ve Atatürk’ü Anma Konserinde Türk Bestecilerinin eserleri çalınmış. Seminer olarak ise‘ Caz Dinlemek İstiyorum’, ‘Joseph Haydn’ ve ‘Amedeus Mozart’ seminerleri düzenlenmiş.

Sanat merkezinin karşısında Hangart isimli sevimli bir kafe-kulüp var. Gerçi şimdilerde kulübün maskotu sevimli tombul labrador retriever cinsi köpekleri herhalde yürüyemediğinden artık indirmiyorlar ama konser dinleti esnasında sokaktan bir kedi gelip sanatçının ayakları arasında dolaşıp rol çalmayı beceriyor. Kulüp bölümü maksimum 30- 40 kişilik. Genelde yerde yük paletlerinin üzerine atılmış minderlerde oturuluyor. Konforlu sayılmaz ama samimi ortam. Ses düzenini biliyorlar. Yüksek desibel ile kulaklarımızı patlatmıyorlar. Son zamanlarda önce Esra Kaya, ‘Kadın Ruhundan Şarkılar’ dinletisinde bulunduk. Kendisine gitarda Hakan Gri, kontrbas’da Alev Ergen, keman ve vokalde Tuğba Çalışkan eşlik ediyordu. Grup, yerli kadın sanatçılardan bildiğimiz o popüler ve rock parçaları, caz tarzında yorumladı ve çok da iyi yaptı. Hangart Akustik kulüpte katıldığımız diğer bir dinleti, Türkiye’de yaşayan Amerikalı sanatçı EdPithey konseri idi. Kendisini Evrencan Gündüz grubundan saksafon çalarken biliriz ama bu kez gitarda kendi bestelerini çaldı. Kendisine bazı parçalarda Ladin ve Merve isimli iki güzel sanatçı eşlik etti. Bir ara Evrencan Gündüz sahneye çıkıp, günün anlamına uygun Atatürk’ün sevdiği bir şarkı söyledi.

Bu semtte izlenesi gruplar çıkaran bir kafe kulüp daha var ama ne yazık ki bize yer vermediğinden gidip ortamı görme fırsatı bulamadık. Beraberimdeki dostlarım yemek istemediğimiz, sadece konser talebinde bulunduğumuz için böyle olduğu yorumunu yaptılar. Neyse günahları boyunlarına ama mavi nota sevenler gidip orada ‘durum nasılmış’ özgürce keşfedebilirler!

Mevsim tam caz dinlenecek zaman. Gidin etkinlik takip edin derim. Dinleyici yeterli sayıda olduğu takdirde, Türk cazı da gelişecektir.
Bu tür müzik aslında bildiğiniz gibi Karaköy, Galata, Taksim ekseninde. İleride tecrübe edersek, oraları da yazarız umarım.


Cengiz ÖZDER
29.11.2018

Facebook ta paylaş


Yazarın Tüm Yazıları...  -   Yazar'a mesaj yaz  -   Yorum Yaz  

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2015 SanatsalHaber.com.