Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

TÜRKİYE’NİN ‘SANAT SAVAŞI’ BAŞLADI

Der Spiegel’in haberinde, Türkiye'nin son dönemde hem Avrupa hem de ABD’deki birçok müzeyle temasa geçerek tarihi eserleri geri alma çabalarına dikkat çekildi.

Kültür Bakanlığı’nın Türkiye’den kaçırılan ve dünyanın önde gelen müzelerinden bir bir geri getirdiği tarihi eserler Almanya’nın çok satan dergisi Der Spiegel’e konu oldu.

Özellikle son dönemde hem Avrupa hem de ABD’deki birçok müzeyle temasa geçen Türk yetkililerin, eserleri geri alma çabalarının dikkat çekici olduğu belirtilirken, Mattias Schulz imzalı yazıda 'Sanat savaşı'nın başladığı belirtiliyor.

Kültür Bakanlığı’nın bazı kurumlara eserleri iade için başvurduğu fakat olumsuz yanıt alınca sert tedbirlere başvurduğunu yazan Schulz, "Paris’teki Louvre Müzesi, 2'inci Selim Türbesi’nin girişindeki çinileri vermedi. Türkler de buna karşılık, Akdeniz bölgesindeki UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Xanthos’taki Fransız arkeologların kazı izinlerini iptal etti" yorumunda bulundu.

Türk makamların ABD’deki J. Paul Getty müzesiyle birlikte, Dumbarton Oaks ve Cleveland Müzeleri’ne de başvurduğu kaydedilirken, “Berlin’deki Bergama Müzesi şimdiden Türkiye’nin sert tutumunu hissetmeye başladı. Geçen yıl sfenks heykelini iade ettiler ve Berlin’deki müzelerin yönetimini üstlenen Prusya Kültürel Miras Kurumu’na Türkler’in başvuruda bulunduğu ve çok önemli eserleri geri istediği açıklandı. Türk yönetimi 2 bin yıllık Yaşlı Balıkçı heykeli ve Konya’dan çıkarılan mihrabı geri istiyor” açıklamasında bulunuldu.


ntvmsnbc  24.07.2012

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.