Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

TAVŞAN ADASI'NDA MÖ 250 YILLARINA AİT TAPINAK

Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Mustafa Şahin, Bodrum'un Gümüşlük beldesinde bulunan Tavşan Adası'nda yaptıkları zemin etüdünde, MÖ 250 yıllarına ait bir yapı bulduklarını belirtti.
Şahin, Gümüşlük'te bulunan Mindos Kenti kazı çalışmaları kapsamında, Tavşan Adası'nda zemin etüt araştırması yaptıklarını söyledi. Şahin, ''Çalışmalarımızda uzaktan algılama yöntemini kullanarak Tavşan Adası'nın orta bölümünde MÖ 250 yıllarına ait bir yapı bulduk'' dedi.
Bu yapının tarihi Mindos Kenti'ne ait bir tapınak olduğunu tahmin ettiklerini anlatan Şahin, ''Tapınakta 2 teras ve 3 mimari yapı bulunuyor. Buradaki eserlerin büyük bölümü mermerden yapılmış. 20 metre genişliğinde ve 30 metre uzunluğundaki bu tapınak bize ne kadar görkemli bir yapıyla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor'' diye konuştu.
Şahin, ''Tavşan Adası'nda tespit ettiğimiz yapının ortaya çıkması kültür turizmi bakımından çok önemli. Bu yapıyı ortaya çıkarmak için haziran ayında kazı çalışmalarına başlayacağız. Amacımız burada bulunan tapınağı ortaya çıkarmak ve turizme kazandırmak. Tapınağı daha sonra arkeolojik bir parka dönüştürmeyi amaçlıyoruz'' dedi.


A.A  5.01.2009

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.