Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

KAPADOKYA’NIN SAKLI HAZİNELERİ

3. Uluslararası Güzelyurt-Ihlara Yaz Sanat Akademisi, 70 öğrenci ve akademisyenin katılımıyla Kapadokya'nın güzelliklerine ışık tutuyor.

Kapadokya’nın batıya açılan kapısı, Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinin saklı hazineleri, sanatla gün ışığına çıkıyor.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Necdet Sağlam, yaptığı açıklamada, Güzelyurt’un vadileri, kiliseleri, yer altı şehirleri ve kayadan oyma mekanlarıyla Kapadokya’nın önemli bir yerleşim birimi olduğunu söyledi.

Kapadokya’da doğa, tarih ve kültür bir arada keşfedilmeyi bekliyor.

Güzelyurt, dünyaca ünlü Ihlara Vadisi’nin yanı sıra Manastır Vadisi, Gaziemir yer altı şehri, Kilise Cami, Kızıl Kilise, Selime Katedrali, tarihi Gelveri Evleri ve keşfedilmeyi bekleyen nice gizli hazineyle Kapadokya, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor.

Sağlam; Güzelyurt’un bu zenginliklerinin tanıtımına katkıda bulunmak için geleneksel olarak yaz sanat akademisi düzenlediklerini kaydetti.

Necdet Sağlam, 3. Uluslararası Güzelyurt-Ihlara Yaz Sanat Akademisi’nin Aksaray Üniversitesinin ev sahipliğinde, Hacettepe ve Yakın Doğu üniversiteleri ile Güzelyurt Belediyesinin desteğiyle 19 Temmuz’da başladığını ve 31 Temmuz’da sona ereceğini bildirdi.

Akademiye yurt içi ve yurt dışındaki 13 ayrı üniversiteden toplam 70 öğrenci ve akademisyen katılıyor.

Akademi kapsamında öğrencilere ebru, heykel, fotoğraf, özgün baskı, grafik tasarım ve resim kursları veriliyor. Öğrenciler eğitim alırken uygulama da yapıyor.

Resim çalışmaları Ihlara Vadisi, Selime ve Manastır Vadisi’nde yapılırken, fotoğrafçılarımız ise Güzelyurt’un keşfedilmeyi bekleyen doğal güzelliklerini fotoğraflarına yansıtıyorlar.

Akademiye, Litvanya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan ve İran yoğun ilgi gösteriyor.

Yapılan eserlerin 31 Temmuz Cumartesi günü Güzelyurt meydanında sergileneceğini belirten Sağlam, yaz sanat akademisine önümüzdeki yıllarda daha da kapsamlı olarak devam edeceklerini söyledi.


AA  29.07.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.