Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

900 YILLIK KİLİSE BULUNDU

900 yıllık Bizans kilisesi olduğu tahmin edilen dini yapı Antalya'nın Demre ilçesindeki Myra antik kentinde ortaya çıkarıldı.

Antalya’nın Demre ilçesindeki Myra antik kentinde 900 yıllık Bizans kilisesi olduğu tahmin edilen dini yapı bulundu.

Myra Andriake Kazıları Bizans Bölümü Sorumlusu ve İstanbul Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Akyürek başkanlığında yürütülen kazılarda, toprağın 6 metre altındaki yapıya ulaşıldı.

İyi korunmuş durumdaki kilisenin kubbesinin yıkıldığı, çatının kiremit kaplamalarının ise sağlam olduğu tespit edildi. 5 metre genişliğinde, 10 metre uzunluğundaki kilisenin toprağın 2 metre altındaki bölümü ortaya çıkarıldı.

Prof. Dr. Engin Akyürek, yapının çok iyi korunmuş bir Bizans kilisesi olduğunu belirterek, ’’Tahminen M.S. 12. yüzyıla ait. Kesin tarihi, binanın içine girip, temizleyince ortaya çıkacak. Bizans dönemi çatı sitemine ait net bilgiler edineceğiz. Çünkü günümüzde kullanılan Bizans kiliselerinin tamamı restorasyon geçirmiş ve çatıları değiştirilmiş durumda. Bu kilisenin orijinali ayakta’’ dedi.

Myra-Andriake Kazıları Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik de kilisenin, bu toprakların altında yatan Anadolu’nun Pompei’si olan Myra antik kentinin ilk izleri olduğunu, kilise ile bu Anadolu Pompei’sinin kendini gösterdiğini söyledi.

Myra antik kentinin bulunduğu Demre Ovası, 3 kez sel felaketi yaşamış ve kent 4 metre civarında toprak altında kalmıştı.

Demre’de bulunan Myra antik tiyatrosu ve Noel Baba Müzesi yaklaşık 4 metre toprak seviyesinin altında yer alıyor.


AA  14.07.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.