Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

PARION’DA SAVAŞÇI LAHDİ BULUNDU

Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyü sınırları içinde yer alan Parion Antik Kenti'nde, bu yılki kazılarda ''savaşçı lahdi'' ortaya çıkarıldı.

Parion Kazı Başkanı ve Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cevat Başaran, lahdin Nekropol bölgesinde ortaya çıkarıldığını söyledi.

Başaran, kum taşından yontulmuş omurgalı lahdin, içindeki ilginç buluntularıyla dikkati çektiğini ifade etti.

Lahit içinde oldukça iyi korunmuş iskeletin başının sağına bırakılmış lekythos (koku kabı) üzerindeki siyah figür tekniğinde yapılmış sahnede, savaşa gitmek üzere ailesine veda eden bir savaşçı resmiyle karşılaşıldığını anlatan Başaran, ’’M.Ö. 6. yüzyıl sonlarına ait Arkaik Dönem vazosunun üzerindeki figürler, bunun Troya Savaşları’na neden olan ve Parion’a adını veren Paris olabileceğini akla getiriyor’’ dedi.

Başaran, ’’İki yanındaki annesi Hekabe ve karısı Helena ile kız kardeşlerine veda eden Paris, ardından Troya Savaşları’na katılıyor. Vazonun bir diğer önemli yanı da Parion’un kuruluş tarihi ve mitolojisi hakkında bilgi vermesidir’’ diye konuştu.

Kazı Başkanı Başaran, savaşçı lahdinde lekythos, sporcuların kullandığı metal strigilis (ter temizleme aleti) ve bronz iğnenin de bulunduğunu kaydetti.


AA  12.07.2010

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.